Urządzenie terrarium żółwia lądowego

Beata, sob., 21/10/2006

Wersja do wydrukuWersja PDF

Żółw lądowy w warunkach domowych powinien być trzymany w odpowiednio przygotowanym terrarium. Nie powinien natomiast mieszkać na podłodze jak pies czy kot.

Oto najważniejsze powody:

 • Żółw potrzebuje specyficznych warunków zbliżonych do jego naturalnego środowiska (odpowiednia temperatura, wilgotność, promieniowanie UVB), co jest mu w stanie zapewnić tylko odpowiednio urządzone terrarium. Bez tych czynników jego metabolizm nie może funkcjonować prawidłowo, zaburzeniu ulega rozwój organizmu i praca narządów wewnętrznych, obniża się ogólna odporność.
 • Żółw chodzący po podłodze jest narażony na stres, przypadkowe nadepnięcie, czy zaatakowanie przez psa lub kota, przeciągi (niebezpieczne dla zdrowia), szkodliwe opary (np. detergenty).
 • Żółw chodzący po podłodze może również znaleźć i zjeść coś szkodliwego.
 • Kończyny żółwia nie posiadają na podłodze właściwego oparcia, co w efekcie prowadzi do bolesnego zwyrodnienia stawów, objawiającego się nieprawidłowym chodem.

Lokalizacja terrarium


Terrarium powinno znajdować się w miejscu zacisznym i spokojnym, nie narażonym na przeciągi (wykluczone są więc parapety) i dym papierosowy (bardzo szkodliwy dla żółwi). Terrarium nie powinno stać w pobliżu grzejników z uwagi na zakłócony obieg powietrza. Powinno być również niedostępne dla psów czy kotów.


Budowa i wyposażenie


Terrarium można zrobić z drewna lub sklejki albo płyt meblowych, wiórowych lub OSB. Drewno powinno być zeszlifowane i czyste. Nie może mieć zapachu farby czy innych toksycznych substancji. Dno dobrze jest zabezpieczyć grubą folią, która musi być większa niż powierzchnia dna. Dzięki temu brzegi folii możemy podwinąć i przymocować do ścian terrarium.

Terrarium możemy wykonać samemu lub zamówić u stolarza. Zupełnie nie nadają się na terrarium małe, plastikowe pojemniki sprzedawane w sklepach zoologicznych jako terraria. Nie zaleca się trzymania żółwi lądowych w akwarium, gdyż żółw będzie drapał w ścianki próbując przejść dalej, a ponadto akwaria są zwykle zbyt wąskie, a terrarium powinno być odpowiednio duże. Przyjmuje się że jego minimalne wymiary to 60 na 100 cm i 40 cm wysokości, ale im większe tym lepsze.

Aby zapewnić właściwy poziom wilgotności dobrze jest spryskiwać je codziennie rano czystą (przegotowaną) wodą za pomocą zraszacza i kontrolować poziom wilgotności za pomocą higrometru.


Niezbędne elementy wyposażenia terrarium


 • Lampa grzewcza – czyli lampa z żarówką wydzielającą ciepło (tzw. lustrzanka) o mocy 40W lub 60W. Należy pamiętać, że zwykłe żarówki tego typu dają małą ilość światła o niezbyt właściwej barwie. Bardziej godne polecenia są pod tym względem lampy metalohalogenkowe, in. wyładowcze (HQI), które posiadają wysoką skuteczność świetlną w zakresie oddawania barw, co czyni wytwarzane przez nie światło zbliżonym do światła naturalnego.

Lampa grzewcza typu lustrzanka

Powyżej: Żarówki grzewcze typu lustrzanka.


W sprzedaży dostępne są również żarówki grzewcze o zastosowaniu typowo terrarystycznym. Są one bardziej dostosowane do potrzeb skoncentrowanego oddawania ciepła i tworzenia punktowego stożka ciepła służącego do wygrzewania się zwierząt. Niektóre modele dodatkowo emitują światło o spektrum zbliżonym do światła dziennego. Trzeba pamiętać, że w sytuacji używania świetlówki UVB i zwykłej żarówki jednocześnie (co jest konieczne z uwagi na różne funkcje obu z nich) dochodzi do mieszania się światła o różnej barwie. Mimo, iż są droższe od zwykłych żarówek warto rozważyć ich zakup, szczególnie jeśli żółw ma rzadki dostęp do naturalnego oświetlenia słonecznego.


Zoo Med Repti Basking Spot Lamp - wybierz moc JBL ReptilSpot neodymowe punktowe oświetlenie do terrariów 60W Exo Terra Sun Glo Halogen 75W
Zoo Med Repti Basking Spot Lamp JBL ReptilSpot 60W Exo Terra Sun Glo Halogen 75W

 • Lampa dostarczająca UVB (świetlówka UVB, zwykła lub kompaktowa) – może mieć postać podłuznej świetlówki UVB i trzeba ją umieścić w odpowiedniej oprawie lub żarówki UVB, in. świetlówki kompaktowej (obie dostępne w sklepach zoologicznych). Dla żółwi lądowych zaleca się używanie świetlówek (żarówek) oznaczonych jako 5.0, 8.0 lub 10.0 widma UV. Dostępne w sklepach zoologicznych są produkty firm ZooMed i ExoTerra, tj. Repti Sun i Repti Glo.

Exo Terra Repti Glo 10.0 Compact 26W Zoo Med ReptiSun 5.0 UVB 26W Exo Terra Repti-Glo 10.0 - wybierz moc
Exo Terra Repti Glo 10.0 Compact 26W Zoo Med ReptiSun 5.0 UVB 26W Exo Terra Repti-Glo 10.0

Dobrym rozwiązaniem, są lampy które łączą wymagane cechy obu ww. rodzajów lamp. Są to np. tzw. lampy rtęciowe, popularne za granicą, ale powoli zaczynają pojawiać się również w ofercie polskich sklepów zoologicznych. Ich cechą jest duża moc i większy zasięg efektywny. Są niezbędnym rozwiązaniem w przypadku żółwi większych gatunków bądź w większych terrariach. Jedną z pierwszych na polskim rynku lamp łączących funkcje świetlówki UVB, źródła ciepła i dostarczającej oświetlenia o spektrum światła dziennego jest produkt niemieckiej firmy JBL - SOLAR UV-Spot.


JBL Solar UV-Spot oświetlenie punktowe UV do terrariów 100 W
JBL Solar UV-Spot oświetlenie punktowe UV do terrariów 100 W

 • Kryjówka – miejsce w którym żółw może sie schować (żółwie lubią się chować), będzie używał go jako miejsca snu. Kryjówkę można zrobić samemu z desek, kawałków kory, czy wydrążonego pnia. Świetnie sprawdza się też odpowiednio położona bokiem duża ceramiczna doniczka zakopana do połowy w podłożu lub obłożona ziemią lub darnią ze wszystkich stron.
 • Talerzyk (ew. płaski kamień) na pokarm.

 • Exo Terra Miseczka Na Pokarm Zoo Med Repti Rock Food Dish XL - Karmnik FD-50
  Exo Terra - Miseczka na pokarm Zoo Med Repti Rock Food Dish XL

 • Basenik z wodą – żółwie lądowe chętnie korzystają z kąpieli, powinny mieć stale możliwość uzupełnienia niedoborów wody. Ponadto woda parując nawilża powietrze w terrarium. Używajmy tylko przegotowanej lub mineralnej wody, powinna być ona zmieniana codziennie.

 • Zoo Med Repti Rock Water Dish 5 - Poidło WD-50 Exo Terra Miseczka Na Wodę - wybierz rozmiar
  Zoo Med Repti Rock Water Dish 5 Exo Terra - Miseczka na wodę

 • Termometr i higrometr - ew. oba te urządzenia w jednym (tzw. termometr-higrometr, termo-higrometr). Umożliwią bieżącą kontrolę temperatury i wilgotności. Dostępne są modele analogowe lub cyfrowe. Najbardziej godny polecenia jest model z sondą i dodatkowym pomiarem temperatury - pozwala kontrolować temperaturę w dwóch różnych strefach terrarium, a zimą przydaje się podczas kontrolowania temperatury w zimowniku.

Exo Terra Termometr Exo Terra Termometr Elektroniczny Exo Terra Hygrometr Elektroniczny Exo Terra Termometr Poziomy
Exo Terra Termometr Exo Terra Termometr elektroniczny Exo Terra Higrometr elektroniczny Exo Terra Termometr

Inne ciekawe elementy do wykorzystania w terrarium to:

 • Korzenie – mogą być miejscem zabaw i wspinaczki.
 • Duże okrągłe kamienie – posłużą również do wspinania i ścierania pazurów.
 • Suche kępy traw – mogą być ozdobą terrarium i tworzyć zaciszne schronienie.
 • Żywe rośliny – można zakopać w podłożu doniczki z żywymi roślinami jadalnymi, tymi samymi którymi karmimy żółwie.
 • Fototapeta - może być bardzo ciekawym i efektownym elementem wystroju terrarium, podnosząc kolorystykę i nadając mu "głębi".

terrarium wystrój.jpg
Powyżej: fragment wystroju terrarium z tapetą. W rogach ustawiono kamienie i za ich pomocą zamocowano suche kępy traw.

Podłoże


Bardzo ważny jest odpowiedni wybór podłoża, które zapewni żółwiowi komfort chodzenia, nie pyli i zarazem będzie bezpieczne.

W terrarium można wydzielić strefy z różnymi podłożami, np. strefę z korą i sianem w którym żółw może się zakopać i strefę, w której umieścimy naturalną darń.

Najlepsze podłoża dla żółwi to:

 • Naturalna darń wykopana na łące czy w ogrodzie – jest wspaniałym podłożem, zwłaszcza gdy obrastają ją lubiane przez żółwia rośliny polne, lecz trzeba ją pielęgnować i odpowiednio podlewać, żeby nie uschła.
 • Ubita, nienawożona ziemia, ew. z domieszką piasku – również zapewnia kopanie i odpowiedni poziom wilgotności, ale tworząc mieszankę należy pamiętać że piasek ma być tylko dodatkiem, który posłuży do zluźnienia ubitej gliniastej ziemi. Ziemię można obsiać nasionami roślin jadalnych i traw i w ten sposób wyhodować darń.

Mniej polecane:

 • Kawałki kory z dodatkiem siana – to również naturalne, zapewniające ciepło podłoże, w którym dodatkowo żółw może kopać, ale ma pewne wady - mocno wyschnięte pyli, nie utrzymuje wilgotności (szybko wysycha po spryskaniu), nie absorbuje większej ilości wilgoci wskutek czego w dolnych warstwach substratu dochodzi do szybkiego rozwoju pleśni i namnażania się pasożytów. Niektóre źródła dodatkowo przestrzegają przed toksycznością oparów ogrzanej kory sosnowej.
 • Samo siano lub same suche liście
 • Drewienka bukowe

Nie nadaje się natomiast:

 • Piasek – na ogół mocno pyli, przykleja się do żółwia i pokarmu, jego sypkość powoduje że żółw nie może w nim kopać, a chodząc zapada się.
 • Żwirek – istnieje duże ryzyko połknięcia kamienia przez żółwia, co może prowadzić do śmierci wskutek zapchania przewodu pokarmowego.
 • Włókno kokosowe, granulaty itp.
 • Sztuczne tworzywa, ręczniki papierowe.

Ogólne zalecenia są takie że podłoże powinno dobrze utrzymywać wilgotność, zapewniać stabilne chodzenie i kopanie, nie może być więc zbyt sypkie. Powinno też być niepylące, odporne na pleśń oraz nie stwarzające ryzyka połknięcia. Najlepiej aby odpowiadało podłożu na jakim żółw żyje w naturalnym środowisku. Te wszystkie wymagania spełnia naturalna darń i mieszanki ziemi.


Terrarium żółwia stepowego
Terrarium żółwia stepowego

Powyżej: Terrarium żółwia stepowego. Widoczne świetlówka UVB, ogrzewanie punktowe za pomocą lustrzanki oraz kamienie i kępy traw jako element wystroju. Jako podłoże dość drobna kora.


Zobacz zdjęcia i opisy terrariów użytkowników forum o żółwiach lądowych.