Jakiej płci i w jakim wieku żółwia najlepiej wybrać?

Beata, czw., 26/02/2009

Wersja do wydrukuWersja PDF

Co do wieku trudno doradzić, bo zależy czego oczekujesz od żółwia jako hodowca. Jeśli zależy Ci na tym by mieć jak największy wpływ na rozwój i zdrowy wzrost żółwia i na tym, by obserwować go od jak najwcześniejszych chwil życia - wybierz młodziutkiego, małego żółwika.

Z kolei starsze osobniki są bardziej "stabilne" jeśli chodzi o zdrowie - jest mniejsza szansa, że wystąpią u nich choroby rozwojowe, są też bardziej odporne niż młode i w tym sensie "łatwiejsze" w hodowli. Oczywiście wszystko zależy od warunków w jakich żyły, jeśli były one złe, mogły wyrządzić mniejsze lub większe szkody w organizmie, niekiedy niewidoczne na pierwszy rzut oka. Choroby młodziutkich żółwików są jeszcze trudniejsze do przewidzenia. Wybór zdrowego i silnego osobnika jest w każdym wypadku kwestią przypadku, aczkolwiek są pewne rzeczy na które należy zwrócić uwagę bo stanowią prawdopodobne źródło problemów, ale to już osobny temat.

Co do płci też nie sposób powiedzieć. Przy młodych żółwikach i tak nie da się jej określić (chyba że znana jest temperatura inkubacji jaj). Samice uchodzą za spokojniejsze, łatwiej je hodować w grupce z innymi samicami. Mogą natomiast przysporzyć problemów związanych z zaparciem jaj jeśli doszłoby do ich wytworzenia. Poza tym nie ma większych różnic w hodowli.