Budowa terrarium dla żółwia

Natalia Maj, ndz., 05/11/2006

Wersja do wydrukuWersja PDF

Podstawowym problemem związanym z hodowlą żółwi jest terrarium. Niestety w Polsce uważa się, że żółw to wspaniałe zwierzę do trzymania na podłodze, co niestety jest błędne i na ogół prowadzi do dość szybkiej śmierci zwierzęcia.

Żółw na podłodze jest po pierwsze narażony na przeciągi, wypadki mechaniczne jak podeptanie lub pogryzienie przez psa i kota, zaplątanie się w kable np. od telewizora. Dodatkowo podłoga nie możliwa żółwiowi zakopania się (a żółwie stepowe jak najbardziej uwielbiają się zakopywać w podłożu i powinniśmy im to umożliwić), kolejnym problemem związanym z podłogą jest zwyrodnienie stawów miednicznych. "Podłogowce" w 90% mają zwyrodnienie właśnie tych stawów, co objawia się szorowaniem plastronem (brzuszną częścią pancerza) po powierzchni i odpychanie się tylnymi nogami nie zaś unoszenie całego ciała i stabilnych kroków.


Jakie terrarium ?


Pierwszym problemem jest rodzaj terrarium. Generalnie dla żółwi poleca się terraria typu "szuflada" czyli otwarte od góry ale moim zdaniem żółwie z powodzeniem można trzymać również w terrariach zamkniętych (typowe terrarium).

Jeśli uważamy, że nie poradzimy sobie z budową terrarium to polecam przejrzenie portali z aukcjami internetowymi np. allegro. Często zdarza się, że ludzie sprzedają stare, całe lub pęknięte akwaria, zmieniają na mniejsze/większe i stare sprzedają za "grosze":

http://www.allegro.pl/5338_akwaria.html?order=t&view=gtext

Lub jeśli się zdecydowaliśmy na terrarium zamknięte to poszukajmy w innym dziale:

http://www.allegro.pl/10769_terraria_i_wyposazenie.html?order=t&view=gtext

Drugim wyjściem jest zamówienie terrarium u stolarza bądź szklarza w zależności od wybranego materiału.

Zanim zaczniemy budować terrarium, powinniśmy się zastanowić nad materiałem, z którego chcemy terrarium wykonać. W przypadku żółwi stepowych mamy sporą ilość materiałów, gdyż wilgotność jaką wymaga ten gatunek nie jest zbyt wysoka.

Myślę że najtańszym materiałem będą płyty drewniane: OSB, meblowe, MDF, tym bardziej, że często mamy niepotrzebne meble pochowane na strychach lub w piwnicach.

Oczywiście dużym powodzeniem cieszą się terraria szklane ale przy większym zbiorniku ten materiał niesie za sobą spory wydatek.


Przykładowy sposób budowy terrarium - "Szuflada", płyta OSB


Oczywiście wymiary płyt w zależności od wymiarów naszego terrarium. Ja wybrałam 100x40x41. Grubość płyty 12mm.

Zacznijmy więc od rozmiaru płyt:

  • Płyta tylna czyli „plecy”: Żeby nie pomniejszać zbytnio powierzchni użytkowej kupujemy płytę o wymiarach 102,5 cm długości i 40cm wysokości.
  • Płyty boczne: 2 x 40cm x 40cm.
  • Podstawa: 102,5 cm x 41cm

Płyty możemy skleić ze sobą klejem do drewna, możemy konstrukcję obwiązać sznurkiem jak by mocno się trzymała na zasadzie „paczki’ i zostawiamy do wyschnięcia. Dodatkowo usztywniamy konstrukcję kątownikami - na ścianach bocznych i od spodu. W tym momencie terrarium mamy praktycznie gotowe. Pozostaje nam tylko przyklejenie przedniej szyby. Szyba powinna mieć wymiary: 102,5 cm x 41 cm . Przyklejamy ją silikonem np. bezbarwnym - akwarystycznym i pozostawiamy do wyschnięcia. Aby nadać temu estetyczny wygląd miejsca gdzie widać przyklejenie szyby możemy zakleić np. paskami z kory- również na silikon bezbarwny lub mocną taśmę dwustronną. W tej chwili mamy już gotowy zbiornik - teraz trzeba go wyposażyć.

Zacznijmy od oświetlenia

W terrarium dla żółwi potrzebujemy dwa rodzaje oświetlenia: grzewcze i z promieniami UVB.

  • Pierwsze to żarówka - lustrzanka (najlepiej 60 W) lub ceramiczny promiennik ciepła (lepsza jest lustrzanka pod którą żółwie będą się wygrzewać).
  • Drugie to żarówka UVB np. Ultravitalux (którą polecam) lub świetlówki kompaktowe / świetlówki zwykłe:

(http://www.reptilica.de/shop/default.php/cPath/22_28_135/lang/english/index.htm
http://www.reptilica.de/shop/default.php/cPath/22_28_91/lang/english/index.htm)

Jednak szukając oświetlenia do terrarium unikajmy żarówek typu "day glo" gdyż są one zupełnie nieprzydatne w przypadku żółwi, ponieważ emitują wyłącznie promienie UVA.

Kolejnym elementem wyposażenie jest podłoże

  • darń
  • kora ogrodnicza
  • mieszanka ziemi, pasku, żwiru
  • podłoża terrarystyczne

Nigdy sam piach.

Dodatki do podłoża:

  • siano
  • suche liście
  • łupki piaskowca

Zanim włożymy podłoże do naszego (przypominam drewnianego) terrarium spód zabezpieczyć przez wilgocią (doskonale nadają się do tego wykładziny z linoleum itp.)

Ja swoje terraria dzielę na dwie strefy: sypialną i aktywną. W części aktywnej umieszczam podłoże stałe (darń). W części sypialnej podłoże miękkie (kostki bukowe, siano, liście).

Gdy już umieścimy nasze podłoże w odpowiednich miejscach dobrze jest zadbać o kryjówki dla naszego pupila. Świetnie do tego nadają się doniczki z "ubitym" wejściem, półokrągłe dachówki, korzenie lub kawałki kory. Żółwie stepowe uwielbiają norki i w naturze często wykorzystują porzucone nory innych zwierząt.

Teraz musimy zadbać o dostęp do wody. Rolę baseniku wspaniale spełniają ceramiczne podstawki pod doniczki. Woda musi być wymieniana codziennie. Podstawkę ustawiamy tak by oświetlenie lekko podgrzewało wodę.

Łupki piaskowca rozmieszczamy w całym terrarium (niekoniecznie muszą być poziomo). Tworzymy z nich różne przeszkody tak by żółw mógł się po nich wspinać i spiłowywać sobie pazury. Duży łupek może również służyć jako "talerz".


Korzenie, kępy traw i inne rośliny


Wspaniałymi "zabawkami" w terrarium są korzenie - żółw wspina się na nie, co pozwala na spalanie mu zdobytej energii (a co z tym się wiąże mniejsze prawdopodobieństwo otłuszczenia organów wewnętrznych).

Kępy traw mają funkcję dekoracyjną i dodatkowo mogą służyć jako kryjówka. Inne rośliny najlepiej jest umieścić na półkach w terrarium gdyż jest duże prawdopodobieństwo zjedzenia ich przez żółwie.

I tak naprawdę to tyle co można w tym temacie napisać bo samo dekorowanie terrarium zależy już tylko od inwencji właściciela.

Terrarium drewniane dla żółwia lądowego - widok zbiornika
Terrarium żółwia greckiego - wnętrze
Terrarium żółwia greckiego - wnętrze

(fotki w tym artykule należą do maslania i bardzo dziękuję za ich udostępnienie)


Zobacz terraria użytkowników forum o żółwiach lądowych.