Strony i publikacje internetowe o żółwiach

Beata, ndz., 14/09/2008

Wersja do wydrukuWersja PDF

Wiele przydatnych informacji na temat żółwi lądowych można znaleźć w Internecie. Poniżej zamieszczono listę ciekawych i wartościowych stron o tej tematyce. Lista będzie stopniowo uaktualniana w miarę znajdywania nowych ciekawych publikacji.


Strony i publikacje angielskojęzyczne


www.tortoisetrust.org - Prawdziwa "kopalnia" wiedzy na temat żółwi lądowych. Olbrzymia baza artykułów, przegląd aktualności związanych z tematem.

www.chelonia.org - Kolejny obszerny serwis poświęcony tematyce żółwi (nie tylko lądowych). Serwis wielojęzyczny lecz najwięcej zasobów jest w języku angielskim.

www.tortoise.org - Rozbudowana baza artykułów na temat wielu gatunków żółwi, przegląd nowości i wydarzeń. Ciekawostką jest baza plików dźwiękowych z nagraniami dźwięków różnych gatunków żółwi.

www.russiantortoise.org - Serwis o żółwiu stepowym. Przydatne informacje, baza zdjęć, forum tematyczne.


Publikacje naukowe


Foraging behaviour and diet of an ectothermic herbivore: Testudo horsfieldi- Interesujący artykuł opary na badaniach naukowych, opisujący zwyczaje żywieniowe (i nie tylko) żyjących dziko żółwi stepowych. Prowadzone obserwacje dobranej losowo grupy żółwi dostarczyły ciekawych wyników, które poddano analizie statystycznej. Zaobserwowano np. jakie rośliny jędza one najchętniej, a jakich unikają oraz ile czasu spędzają na poszukiwaniu pożywienia.

A short spring before a long jump: the ecological challenge to the steppe tortoise (Testudo horsfieldi) - Publikacja z tej samej serii opisująca zwyczaje godowe, zachowania związane z przystoswoaniem do warunków klimatycznych i zmiany w aktywności żółwi stepowych uwarunkowane cyklem rocznym.


Przydatne strony luźno związane z tematyką żółwi


www.digimorph.org/listbygroup.phtml?grp=turtle&sort=SpeciesName - Bardzo ciekawa strona. Można obejrzeć tu wizualizacje 3D szkieletów i czaszek wybranych gatunków żółwi. Wizualizacje można ogladać w różnych rzutach i animacjach.

home.earthlink.net/~rednine/nutrient.htm - Tabele żywnościowe umożliwiające poznanie składu wielu roślin czy warzyw, dzieki czemu można je porównać i sprawdzić ich przydatność pod kątem żywienia żółwi.

www.pettortoise.co.uk/tortoise_diary.php - Żółwiowy programik komputerowy o wprawdzie bardzo skromnych możliwościach, niemniej ciekawostka. Dodatkowo strona zawiera informacje na temat hodowli i bardzo ciekawe tabele klimatyczne.

www.terrariet.dk/Arter_TES_UK.html - Charakterystyki i mapki wystepowania żółwi na świecie.

www.carapax.org - Park żółwiowy we Włoszech.


To tylko niektóre z wielu stron poświęconych tej tematyce. Nie sposób zamieścić tu nawet części z tego co można znaleźć w sieci. Dlatego zachęcam do własnych dalszych poszukiwań, ale należy pamiętać by zachować ostrożność gdyż zdarzają się również strony (powstające głównie na bazie starszej, zdezaktualizowanej literatury) zawierające przestarzałe i nieprawidłowe informacje.

Informacji warto szukać za pomocą wyszukiwarek oraz przeglądając bazę linków wartościowej witryny. Na forum niniejszego serwisu znajduje się specjalny dział, w którym użytkownicy wpisują linki do rozmaitych publikacji i artykułów. Warto je przejrzeć jeśli szukamy bardziej szczegółowych informacji, ponieważ zdarzają się bardzo wyspecjalizowane publikacje, które nie zawsze są łatwe do odnalezienia w wyszukiwarkach.