FAQ (ang. Frequently Asked Questions) - Najczęściej zadawane pytania - FAQ choroby

Wersja do wydruku
Wersja do wydruku

Apatia u żółwi występuje w różnego rodzaju chorobach lub określonych stanach organizmu i w różnym nasileniu. Bez znajomości informacji na temat warunków hodowlanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy oraz innych okoliczności ciężko jest jednoznacznie określić przyczynę, ale zakres możliwych sytuacji obejmuje:

Stany związane z funkcjonowaniem organizmu, jak np.:
- zbyt niska temperatura;
- zbyt wysoka temperatura;
- niedobór światła;
- stany związane z hibernacją (spadek aktywności związany z przebywaniem w temperaturze obniżonej w okresie przedhibernacyjnym, bądź niskiej w granicach 5 st. C);
- pora jesienno-zimowa (naturalny spadek aktywności).

Stany chorobowe, jak np.:
- choroby narządów wewnętrznych
- anemia,
- cukrzyca,
- herpeswiroza,
- metaboliczna choroba kośćca (MBD),
- posocznica,
- zapalenie płuc,
- zatrucie,
- żółtaczka.

Wersja do wydrukuCiężko poznać jest chorobę żółwia. Objawy są na ogół widoczne, gdy stan jest już ciężki. Dlatego musimy zapewnić dobre warunki oraz dobrą dietę dla naszych podopiecznych. Przy zakupie obejrzyjmy zwierzę. Raz na 6 miesięcy należy pójść z kupką i żółwiem do badania. Pamiętajmy, by znaleźć weterynarza, który ma pojęcie o gadach. Zwykły weterynarz bardziej szkodzi niż pomaga. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale Choroby.
Wersja do wydrukuMoże. Także żółw magazynuje nadmiar energii w postaci zapasów. Zdarzają się w niewoli otyłe żółwie, którym części miękkie "wylewają się" z pancerza. Również narządy wewnętrzne ulegają otłuszczeniu. Wskaźnikem otyłości jest szczególnie, gdy żółw nie może schować się do pancerza. Żółw powinien w sytuacji zagrożenia cały się "wciągnąć" pod pancerz zakrywając wciągniętą głowę łapkami. Żółwia cierpiącego na otyłość można i trzeba odchudzić. W tym celu konieczne jest zapewnienie mu sporej dawki ruchu (odpowiednio duży i urozmaicony wybieg na świeżym powietrzu) - to najlepszy sposób. Ponadto należy ograniczać ilość podawanego pokarmu jesienią. Nie oznacza to, że w innych porach roku można żółwia przekarmiać, ale w wypadku hodowli na wybiegu nie da się żółwiowi dozować pokarmu, ale i zasadniczo nie trzeba. Przede wszystkim natomiast stosowanie prawidłowej roślinnej i wysokobłonnikowej diety (jest ona również niskokaloryczna). Profilaktyką w przypadku otyłości jest z pewnością zimowanie.
Wersja do wydruku Przyczyna zwykle tkwi w niewłaściwym odzywianiu żółwia, szczególnie "biegunkogenne" są owoce. Inne przyczyny biegunki to np. stres, infekcja (np. wywołana spożyciem brudnej wody, brudnego pożywienia), spożycie pokarmu zbyt zimnego, wreszcie zarobaczenie. Niekiedy może ją wywołać również niedobór witaminy A. W każdym przypadku choroby należy w pierwszej kolejności naprawić błędy hodowlane i poprawić warunki bytowe żółwia. Na razie obserwuj żółwia, podawaj szczególnie rośliny bogate w błonnik (dobrze robi na persystaltykę jelit), listki przed podaniem zawsze dokładnie umyj i osuszaj. Wskazane jest też podawanie lucerny. Niezaleznie od tego dobrze byłoby oddać do badania kał żółwia. Biegunka sprzyja odwodnieniu więc dbaj o to, by żółw miał stały dostęp do baseniku ze świeżą wodą.