Historia

Beata, wt., 30/12/2008

Wersja do wydrukuWersja PDF

Ten artykuł ma charakter czysto archiwalny. Od początku funkcjonowania serwisu były w nim ogłaszane wszelkie nowości i zmiany na stronie. Jednakże w związku z tym, że wiele koncepcji odnośnie układu i funkcjonalności strony uległo zmianie od tej pory wszelkie nowości są po prostu wyświetlane chronologicznie w postaci skrótów na stronie głównej serwisu samoistnie tworząc historię zmian. Niemniej jednak dotychczasowy artykuł "Aktualności" ze strony głównej postanowiliśmy zostawić w takiej formie.

Wszystko zaczęło się 2.11.2006 r., a właściwie nawet wcześniej, ale tego dnia strona została finalnie opublikowana w Internecie. Początkowo artykułów było niewiele a forum dopiero kiełkowało, natomiast było wiele pasji i serca, toteż stopniowo i konsekwentnie serwis zapełniał się kolejnymi treściami i jak dotąd nie grozi mu stagnacja, ponieważ pasja to źródło niewyczerpane.

Przed zmianą silnika i skórki strona wyglądała tak:

www.zolw.info

A tak mniej więcej wyglądał rozwój serwisu od 11.2006 do końca 2008 roku:

2/12/2008 - Utworzono dział, w którym można pobrać Banner serwisu www.zolw.info.

1/12/2008 - Dodano możliwość wyszukiwania wpisów w blogach za pomocą tagów. W dziale "Prawo" przybyło kilka artykułów zawierających treść poszczególnych aktów prawnych związanych z szeroko rozumianą ochroną praw zwierząt - Ochrona zwierząt - jak i ich ochroną gatunkową - Konwencja CITES - oraz - Załączniki do Konwencji CITES.

9/11/2008 - Od dziś każdy miłośnik żółwi może prowadzić w serwisie własnego żółwiowego bloga. W tym celu utworzone zostało specjalne menu "Blogi", gdzie można zapoznać się z instrukcją zakładania i prowadzenia takiego bloga oraz poczytać ostatnio dodane wpisy. Po utworzeniu i aktywowaniu własnego konta można dodawać własne wpisy, komentować wpisy innych użytkowników oraz korzystać z kilku innych dodatkowych funkcji. Nowe opcje związane z korzystaniem z blogów już wkrótce!

3/11/2008 - Uruchomienie opcji dokonywania darowizn z użyciem systemu PayPal.

9/10/2008 - Od dziś w serwisie dostępny jest nowy dział "FAQ". Oczywiście żółwiowe FAQ jako takie istniało już wcześniej, ale system zarządzania nim był mało ektywny. W tej chwili wydzielone zostały osobne podkategorie, co ma na celu szybsze odnalezienie potrzebych informacji. Wpisy w każdej podkategorii można sortować według nagłówków tabeli, a ponadto każdy wpis można osobno oceniać. Pojawiły się również nowe wpisy, na bazie problemów "z życia wziętych" czyli pytań które pojawiały się w e-mailach i na forum. FAQ będzie stopniowo uzupełniane o nowe pytania i odpowiedzi związane z hodowlą żółwi lądowych.

25/09/2008 - Po dłuższej przerwie w aktualizowaniu serwisu korzystając ze zmian wprowadzonych w silniku i nieco układzie samej strony dorzucam również porcję nowych artykułów: "Gatunki żółwi lądowych"- krótki przewodnik po nazewnictwie i systematyce gatunków całej rodzinyTestudinidae; "Najczęściej występujące choroby żółwi lądowych, ich objawy i leczenie" - obszerny spis popularnych chorób żółwi opracowany na bazie literatury angielskojęzycznej, artykułów uznanych polskich lekarzy weterynarii, a także własnych obserwacji i doświadczeń; "Zimowanie - moje doświadczenia" - opisujący  kwestie związane z tegorocznym zimowaniem. Nowością jest także nowy dział "Strony o żółwiach", dział "Rozrywka" a w nim: "Quiz wiedzy żółwiowej" i "Ciekawostki" oraz dział "Recenzje książek", w którym zamieszczono recenzje polskich publikacji związanych z tematyką żółwi widniejące wcześniej na forum.

27/11/2007 - Kolejne wpisy w "Galerii" - tym razem Tuptuś - żółw grecki Agnieszki.

11/11/2007 - Od dziś zapowiadana niedawno sekcja w serwisie poświęcona w całości naszym żółwiom, terrariom i wybiegom oraz jako pierwsze artykuły o żółwiu Stefanie i jego terrarium - wszystko to w dziale "Galeria".

9/09/2007 - Nowa domena naszego serwisu to od dziś http://www.zolw.info (dla forum http://forum.zolw.info) mamy nadzieję, że jest bardziej przyjazna od poprzedniej i ułatwi korzystanie z serwisu. Dzięki temu witryna ma również od dziś przyjazne linki. Drobne modyfikacje zaszły też na forum.

22/08/2007 - Od dziś w serwisie widnieje opis budowy piętrowego terrarium, napisany przez nulusa - "Budowa terrarium piętrowego z płyty OSB".

12/06/2007 - Rozpoczynamy kolejny dział w serwisie - "Zimowanie". Również na forum wydzielone dziś zostały wątki dotyczące zimowania. Pierwszy artykuł w dziale jest autorstwa nulusa - "Zimowanie żółwi lądowych z użyciem lodówki".

18/05/2007 - Mała rzecz, ale tego brakowało. Od dziś w naszym serwisie możemy dowiedzieć się jak wygląda "Systematyka żółwi z rodzaju Testudo".

11/05/2007 - Dodano nowy artykuł opisujący budowę wybiegu dla żółwia z wykorzystaniem starych parapetów, jako elementów ogrodzenia - "Budowa krytego wybiegu dla żółwia z użyciem płyt kamiennych".

15/04/2007 - W dziale "Choroby" od dziś można pobrać "Kartę z historią choroby żółwia", która może przydać się w diagnozowaniu przyczyny choroby gada oraz podczas wizyty u weterynarza.

14/04/2007 - W końcu nadszedł sezon wybiegowy dla naszych żółwi. Zachęcamy więc do lektury artykułu - "Budowa i urządzenie wybiegu dla żółwia".

1/03/2007 - Dodanie kolejnego artykułu w dziale "Choroby" - "Pasożyty wewnętrzne żółwi lądowych".

27/02/2007 - Dzisiaj tematyka związana z rolą wody w funkcjonowaniu organizmu żółwia. Nasze dwa nowe artykuły to: "Zapotrzebowanie na wodę u żółwi lądowych" oraz "Odwodnienie".

26/02/2007 - W dziale "Choroby" dodaliśmy nowy artykuł, opisujący jedno z popularnie występujących u żółwi zaburzeń - "Syndrom piramidalnego wzrostu tarczek u żółwi (ang. pyramidal growth syndrome, PGS)".

12/01/2007 - Utworzyliśmy nowe działy w menu - "Podstawowe informacje o żółwiach" oraz "Ochrona żółwi i CITES". W pierwszym z nich zamierzamy zamieszczać materiały, które mogą przydać się początkującym hodowcom żółwi, jak również osobom dopiero "przymierzającym" się do hodowli, a także ogólne informacje o żółwiach. Jako pierwszy prezentujemy artykuł "Zarys kosztów i problemów związanych z hodowlą żółwia lądowego". Z kolei dział "Ochrona żółwi i CITES" ma na celu prezentację informacji o prawnych aspektach hodowli żółwi, w szczególności dotyczących ich ochrony gatunkowej oraz walki z nielegalnym handlem i przemytem tych gadów. Pierwszym artykułem omawiającym problematykę Konwencji Waszyngtońskiej i przepisów Unii Europejskiej jest pozycja  "Międzynarodowa ochrona żółwi".

9/01/2007 - Uzupełnienie artykułu "Podstawowe informacje o żółwiu stepowym (testudo horsfieldi)" o zdjęcia niektórych podgatunków. Nastąpiły pewne zmiany w układzie menu serwisu - pojawiły się dwie nowe pozycje menu "Żółw stepowy" oraz "Żółw grecki", w których znajdziemy odtąd informacje związane stricte z tymi gatunkami. W działach tych dodaliśmy także dwa nowe artykuły:  "Warunki środowiskowe, zagrożenia, tryb życia i odżywianie żółwi stepowych" oraz  "Podstawowe informacje o żółwiu greckim (testudo hermanni)".

23/12/2006 - W dziale "Żywienie" zamieszczono artykuły "Rośliny polne dla żółwi" oraz "Kwas szczawiowy a dieta żółwi lądowych".

18/12/2006 - Dodaliśmy artykuł o roślinach, na które należy uważać - "Rośliny trujące i szkodliwe dla żółwi". Ponadto nasz serwis ma od dzisiaj nową - autorską ikonkę.

10/12/2006 - Dodanie artykułu "Karmienie żółwia zimą".

20/11/2006 - Dodaliśmy nowy artykuł autorstwa Elegansa "Rozmnażanie i hodowla żółwi stepowych (Testudo horsfieldii) w warunkach terraryjnych" - poświęcony w głównej mierze rozmnażaniu żółwi stepowych. Powstała również nowa kategoria w menu - "Rozmnażanie".

7/11/2006 - Dodano nowy artykuł "Budowa terrarium" autorstwa Natalii.

2/11/2006 - Oficjalna "premiera" i start naszego serwisu. Zapraszamy!