Systematyka

Wersja do wydruku

Żółwie są jedną z najstarszych grup zwierząt. Przyjmuje się, że początki ich ewolucji sięgają 200 mln lat wstecz, czyli epoki wczesnych gatunków dinozaurów. Do tej pory wyróżniono 14 rodzajów żółwi lądowych (rodzina Testudinidae), z których 2 są całkowicie uznane za wymarłe, tj. rodzaje Cylindraspis oraz Stylemys.

Jeśli chodzi o rodzaj Dipsochelys - według niektórych klasyfikacji można w nim wyróżnić żółwie olbrzymie, z których gatunek Dipsochelys dussumieri jest na ogół klasyfikowany jako Geochelone (Aldabrachelys) gigantea (ang. Aldabra Giant Tortoise). Z kolei rodzaj Testudo poza wymarłym gatunkiem Testudo atlas obejmuje kilka współcześnie żyjących żółwi z rejonu basenu Morza Śródziemnego oraz południowo-zachodniej i centralnej Azji.


Gatunki żółwi lądowych

Beata, sob., 23/08/2008


Wśród żyjących obecnie na Ziemi żółwi lądowych wyróżniamy następujące rodzaje i gatunki:

Rodzaj Kinixys obejmujący sześć gatunków:

  • Kinixys belliana - żółw zawiasowy (zawiasek gładkobrzegi)
  • Kinixys erosa
  • Kinixys homeana
  • Kinixys lobatsiana
  • Kinixys speki
  • Kinixys natalensis

Żółwie zamieszkują Ziemię od ponad 200 milionów lat żyjąc na lądzie, w wodach słodkich oraz morzach i oceanach. Liczne gatunki żółwi różnią się budową ciała oraz sposobem przystosowania do ich macierzystego środowiska. Jednak ich zasadnicza konstrukcja i występowanie zewnętrznego szkieletu w postaci pancerza pozostają niezmienne - tak na przestrzeni terytoriów jak i upływu czasu. To jedne z nielicznych zwierząt, które zmieniły się tak nieznacznie na przestrzeni milionów lat.


Subskrybuje zawartość