Budowa terrarium piętrowego z płyty OSB

nulus, śr., 22/08/2007

Wersja do wydrukuWersja PDF

Jak nam wiadomo, żółw musi mieszkać w jak najobszerniejszym terrarium. Większość ofert na aukcjach czy w sklepach zoologicznych nie spełnia wymagań żółwia lub odstrasza potencjalnego klienta ogromną ceną. Jednak budowa terrarium dla żółwia wcale nie jest taka trudna.

Przy większej ilości osobników bądź gatunków niezbędne jest dobudowanie kolejnych zbiorników. Nie zawsze mamy na takowe miejsce lub zgodę (całe mieszkanie w terrariach może być uciążliwe dla domowników). Wtedy warto jest zastanowić się nad budową mini-regału. Chodzi o to, by zbudować zbiorniki o jednakowej wielkości, i umieścić je nad sobą.


Planowanie i dobór materiałów do budowy terrarium


Na początku trzeba wymierzyć dokładne wymiary płyt OSB, które będziemy zamawiać. W wypadku terrarium o wymiarach dna 140 cm na 100 cm, i wysokości 45 cm wykonanego z płyty o grubości 12 mm będą to:

  • dno - 140 cm na 100 cm
  • 2 ściany boczne - 100 cm na 46,2 cm
  • ściana tylna - 142,4 cm na 46,2 cm
  • "zadaszenie" - 142,4 cm na 101,2 cm (powinno się dodać do każdej długości po 2 cm, po to, by zmniejszyć ryzyko spadnięcia drugiego terrarium, które będzie stać na tym na ”zadaszeniu”)

Moje terraria zbudowane są z płyt OSB o grubości 12 mm, jednak teraz widzę, że lepszym rozwiązaniem było by użycie płyty 18 mm. W tym wypadku wymiary ścian bocznych, ściany tylnej i zadaszenia zmieniają się wraz z grubością płyt.

Takich zestawów płyt potrzebujemy 2. Należy dodać jeszcze jedną płytę OSB o wymiarach dna, (ja bym dodał jeszcze po 2 cm do każdej długości dla bezpieczeństwa) by zamknąć terrarium „podstawę”, czyli to, na którym będzie stać drugie terrarium. Terrarium górne będzie otwarte, więc zamykać go nie trzeba (ewentualnie jeżeli zajdzie potrzeba wybudowania trzeciego terrarium trzeba będzie zamknąć i drugie).

Pozostałe elementy potrzebne do skonstruowania takiego mini-regału:

  • wiertarka / wkrętarka,
  • drewnowkręty o długości minimalnie mniejszej od gr. płyt OSB, NIGDY WIĘKSZEJ!,
  • lakier wodo-rozpuszczalny,
  • prowadnice do szyb,
  • otwornice do wiercenia wentylacji,
  • kątowniki.

Pracę czas zacząć!

Na początku należy pomalować płyty OSB z obu stron lakierem wodo-rozpuszczalnym, bezbarwnym. Operację tą wykonujemy dokładnie, i powtarzamy 3 razy, tak by OSB było dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Jest to bardzo istotne, ponieważ materiał ten jest słabo odporny na wilgoć, i nawet poranne spryskiwanie wodą terrarium może mu zaszkodzić.

Polakierowane płyty trzeba teraz skręcić. W tym celu wykonujemy następujące czynności:

  1. Montaż zacznijmy od skręcenia tylnej ściany z dnem, przykładając tył do krawędzi boku dna.
  2. Po wykonaniu tej czynności dokręcamy ściany boczne do krawędzi ściany tylnej oraz boków dna.
  3. Nakładamy płytę górną ("zadaszenie") oraz dokręcamy ją do krawędzi ścian bocznych oraz ściany tylnej.
  4. Nawiercamy wentylację - najlepiej zrobić to w połowie długości ścian bocznych oraz przy "suficie".
  5. Starajmy się wiercić równo, spore otwory w zależności od wielkości otwornicy nawiercajmy co 10 cm.
  6. "Sufit" terrarium połączmy dodatkowo ze ścianami bocznymi i tylną właśnie poprzez kątowniki. Wzmocni to stabilność konstrukcji oraz jej wytrzymałość.
  7. Przyklejamy prowadnice do szyb, głębsze na górze, zaś płytsze na dole.
  8. Dodatkowo można, a nawet warto zastosować belki (kawałek drewna, OSB), które będą osłaniać prowadnice od podłoża, po to by podłoże do nich nie wlatywało oraz nie wypadało poza terrarium. Muszą one być o dwie grubości płyty OSB krótsze niż długość dłuższego boku dna. Wysokość takiej belki to ok. 10 cm, powinno wystarczyć.
  9. "Podłogę” terrarium podstawy która będzie się stykać bezpośrednio z podłogą naszego mieszkania warto wyścielić filcem, lub przykleić tam jakieś nóżki. Cała konstrukcja sporo waży, i może zniszczyć nasz parkiet.
  10. Wewnątrz terrarium dno wyścielamy ceratą. Jest to dobre zabezpieczenie przed wilgocią.

Uwagi

  • Starajmy się pracować bardzo dokładnie.
  • Otwory wentylacyjne jak i krawędzie boczne płyt OSB warto jest zetrzeć papierem ściernym by zmniejszy ryzyko wbicia drzazgi. Można je także polakierować dla większego bezpieczeństwa przed wilgocią.
  • Konieczne mogą okazać się podpórki, ponieważ konstrukcja może lekko ugiąć się pod własnym ciężarem, można je wykonać z resztek płyt OSB.
  • Podczas skręcania dokręcajmy wkręty w odstępach co 15- 20 cm.

I tak oto terrarium dolne jest gotowe. Można w suficie przywiercić jakieś haczyki na mocowanie świetlówki i lampki grzejnej.


Budowa terrarium górnego


Podczas budowy drugiego terrarium, które będzie stać na terrarium dolnym postępujemy analogicznie, jednak nie trzeba go zamykać zadaszeniem, chyba że w planach mamy budowę większej ilości terrariów - wówczas trzeba je także zadaszyć i nawiercić wentylację. Zbudowany zbiornik stawiamy na terrarium dolnym. I tak oto konstrukcja jest już gotowa.


Uwagi końcowe


Jak widać budowa takiego mini-regału nie należy do najbardziej skomplikowanych, jednak warto jest mieć od pomocy drugą osobę. Bardzo ważne jest to, by cała konstrukcja stała na możliwie jak najrówniejszym podłożu.

Dodam jeszcze od siebie mało ostrzeżenie. Przed zakupem płyt OSB wymierzmy sobie na kartce papieru ile faktycznie płyt będziemy potrzebować. Obsługa wielkich marketów budowlanych często myli się w obliczeniach, a traci na tym nasza kieszeń. Przy odbiorze sprawdźmy także stan płyt, ponieważ często są one pocięte nierówno, co uniemożliwia skręcenie takiej konstrukcji.


Efekt końcowy


Poniżej można zobaczyć konstrukcję terrariów opartą na założeniach opisanych w artykule.

Terrarium piętrowe
Terrarium piętrowe
Terrarium piętrowe

Serdecznie dziękujemy elegansowi za udostępnienie zdjęć do niniejszego artykułu!

Zobacz terraria użytkowników forum o żółwiach lądowych.