Wizyta kontrolna przed zimowaniem

Ines, wt., 11/11/2008

Wersja do wydrukuWersja PDF

Wczoraj byłam z żółwiami u dr Maluty. Chyba pierwszy raz, odkąd do niej przyszłam 8 lat temu - z Zygmuntem w charakterze zwłok - nie miała do niego zastrzeżeń !! Prawdą jest że tak aktywny jest dopiero w tym roku, pewnie to zasługa dwóch sezonów na wybiegu i zimowania. No i wątroba też miała trochę czasu na regeneracje. Bezproblemowo kwalifikuje się do zimowania. Strasznie się z tego cieszę :) !!!

Także Gruba, co do której miałam mieszane uczucia jej się podoba :) Zdrowe żółwie stepowe to sukces :) Dla mojej spokojności pani doktor pobrała jej krew, wyniki będą w czwartek. Jeśli będzie ok, a wszystko (odpukać) na to wskazuje będzie zimowana.

Odrobaczanie:

Obydwa żółwie dostały do pysia (jednorazowo) Fenbendazol i zastrzyki (zawsze zapominam spytać o nazwę, ale na pewno nie jest to inwemektryna) p. tasiemcowi - także jednorazowo.

Korekcja dziobów:

Mają fachowo skorygowane dzioby. Gruba górną listwę:

gruba2_450px.jpg

Zygmunt dolną, bo ma zdeformowany dziób, po latach korekcji już się domyka:

po_600px.jpg

Przygotowania:

Na dzień dzisiejszy plan jest taki - jeżeli u Grubej będzie ok. to w czwartek zaprogramuję świetlówkę, żeby wyłączała się o godz. 15 ( teraz świeci do 16). W łikend czyli 15 - go dostanie ostatni raz w tym roku jeść. Co tydzień będę skracała czas oświetlania, ale dam jej się wygrzewać póki nie zobaczę że wydaliła agrobsa.

Zygmunta tak samo, będę oświetlać coraz mniej i obserwować, na razie nie mogę go przestać karmić - ma taki apetyt że będzie jadł korę.

Waga:

Gruba - 1,130 kg - w zeszłym roku, w kwietniu ważyła 1,163 kg. więc spadła na wadze ok.33 g. Może spędzony aktywnie na wybiegu czas, może pseudozimowanie w za wysokiej temp. w zeszłym roku ? Bo niestety w przeciwieństwie do Zygmunta zimowana nie była :(

Zygmunt - 705 g - dla porównania - w kwietniu zeszłego roku ważył 650 g. - więc przybrał na wadze, co nie ma żadnego odzwierciedlenia w postaci przyrostów. Nawet wagowo widać że zdrowieje :) !

Odpowiedzi

2 comments posted
Słodziutkie są i z wagi

Słodziutkie są i z wagi wydaje się, że spore, szczególnie Gruba - prawdziwy kolos. A ile mają po karapaksie?

Posted by Beata on czw., 13/11/2008
Dzięki Ok. 12 i 15 cm, nie

Dzięki Ok. 12 i 15 cm, nie chcę ich dzisiaj budzić, ale w łikend podam konkrety.

Posted by Ines on śr., 19/11/2008