Zdjęcia żółwi greckich

Wersja do wydruku

Moja przygoda z żółwiami zaczęła się w listopadzie 2008 roku, kiedy to chora na zapalenie ucha zaczęłam szukać informacji o tych zwierzętach w internecie. Z początku planowałam zakupić żółwia stepowego, oglądałam fora, zdjęcia, różne strony o żółwiach. Natłok informacji sprawił, że początkowo się przeraziłam- jakieś lampy, diety, terra, wybiegi...Ale założyłam sobie zeszyt i notowałam wszystko co było ważne- od sklepów i cen, po diety, weterynarzy, lampy itd. Znalazłam sklep "szrek", w którym zobaczyłam, ile gatunków żółwi można spotkać. zaczęłam przyglądać się żółwom greckim. Po kilku chwilach zdobyły moje serce i klamka zapadła. Pojechałam do sklepu i wybrałam sobie żółwia, którego miałam odebrać dwa dni później. W tym czasie budowałam z tatą terrarium.


Autor: Wolfgang Wegehaupt (www.testudo-farm.de)
Tłumaczenie: Wojciech Szarzyński (www.testudo-hermanni.prv.pl)

Często zdarza się że żółwie lądowe żyjące pod opieką człowieka charakteryzują się zdeformowanym karapaksem. Nierównomiernie zrośnięte płytki kostne tworzą w centrum tarczki rogowej formy na wzór piramidy, które uniemożliwiają z kolei gładkie zrośnięcie się pancerza.

żółw lądowy
© www.testudo-farm.de

Przyczyny tego procesu nie są jak dotąd do końca naukowo wyjaśnione, dlatego też postanowiłem bliżej zająć się tym problemem.


Hodowca

Agnieszka, lat 25, podopieczny: żółw grecki (Testudo Hermanni Boettgeri) o imieniu Tusiek.

O Tusiu...

Tusia mam od ponad dwóch lat. Dokładnie wykluł się w czerwcu 2005 (od tej pory razem obchodzimy urodziny), a kupiłam go w sklepie zoologicznym w Nowym Targu jesienią, w październiku 2005 roku. Był taki maluteńki, jego plastronek miał 4 cm i zamykał mi się w jednej dłoni. Był takim słodkim maleństwem.


Żółw grecki (niem. Griechische Landschildkrote) jest określany również jako żółw Hermanna (ang. Hermann's tortoise). Nazwa łacińska tego gatunku to Testudo hermanni.


Występowanie i środowisko życia


Żółw grecki zamieszkuje południową Europę, od północno-wschodniej Hiszpanii aż po europejskie krańce Turcji, wliczając Baleary, Korsykę, Sardynię, Elbę, Maltę, Sycylię, wyspy na Morzu Jońskim i inne wyspy śródziemnomorskie.

Subskrybuje zawartość