Testudo hermanni

Wersja do wydruku

Mój żółw Skorupek.

Maciej, wt., 29/03/2011

Mój żółw Skorupek jest bardzo fajny jest bardzo aktywny
lubi jesć niedługo zbuduje mu wybieg.Mój żółw jest zainteresowany otoczeniem.

Moja przygoda z żółwiami zaczęła się w listopadzie 2008 roku, kiedy to chora na zapalenie ucha zaczęłam szukać informacji o tych zwierzętach w internecie. Z początku planowałam zakupić żółwia stepowego, oglądałam fora, zdjęcia, różne strony o żółwiach. Natłok informacji sprawił, że początkowo się przeraziłam- jakieś lampy, diety, terra, wybiegi...Ale założyłam sobie zeszyt i notowałam wszystko co było ważne- od sklepów i cen, po diety, weterynarzy, lampy itd. Znalazłam sklep "szrek", w którym zobaczyłam, ile gatunków żółwi można spotkać. zaczęłam przyglądać się żółwom greckim. Po kilku chwilach zdobyły moje serce i klamka zapadła. Pojechałam do sklepu i wybrałam sobie żółwia, którego miałam odebrać dwa dni później. W tym czasie budowałam z tatą terrarium.


Autor: Wolfgang Wegehaupt (www.testudo-farm.de)
Tłumaczenie: Wojciech Szarzyński (www.testudo-hermanni.prv.pl)

Często zdarza się że żółwie lądowe żyjące pod opieką człowieka charakteryzują się zdeformowanym karapaksem. Nierównomiernie zrośnięte płytki kostne tworzą w centrum tarczki rogowej formy na wzór piramidy, które uniemożliwiają z kolei gładkie zrośnięcie się pancerza.

żółw lądowy
© www.testudo-farm.de

Przyczyny tego procesu nie są jak dotąd do końca naukowo wyjaśnione, dlatego też postanowiłem bliżej zająć się tym problemem.

Szani

Grzesiek, ndz., 09/11/2008


Mój pierwszy blogowy wpis będzie opisem mojej żółwicy ,którą dumnie nazwałem Szani.

Żółwica przybyła do mnie pod koniec września. Jeśli wierzyć zapewnieniom sprzedawcy to w chwili kiedy pisze ten wpis ma ok 9 lat. Pamiętam dokładnie kiedy pierwszy raz ją ujrzałem. Siedziała przestraszona w środku pojemnika i patrzyła na mnie swoimi czarnymi oczkami.

Od razu wiedziałem ,że opieka nad nią będzie wspaniałą przygodą i pasją na całe życie.

żółwica Szani

Hodowca

Agnieszka, lat 25, podopieczny: żółw grecki (Testudo Hermanni Boettgeri) o imieniu Tusiek.

O Tusiu...

Tusia mam od ponad dwóch lat. Dokładnie wykluł się w czerwcu 2005 (od tej pory razem obchodzimy urodziny), a kupiłam go w sklepie zoologicznym w Nowym Targu jesienią, w październiku 2005 roku. Był taki maluteńki, jego plastronek miał 4 cm i zamykał mi się w jednej dłoni. Był takim słodkim maleństwem.


Kwestia zapotrzebowania żółwi na wodę jest przedmiotem wielu nieporozumień. Pewne poglądy występujące w obiegu można wręcz uznać za swoisty i szkodliwy mit. Uważa się na ogół że żółwie lądowe (w szczególności żółwie z basenu Morza Śródziemnego) pobierają wodę wyłącznie z pokarmem i nie potrzebują jej osobnego źródła. Zdarzają się twierdzenia jakoby tylko chore żółwie dobrowolnie piły wodę. Tymczasem obserwacje tych gadów w ich naturalnym środowisku wskazują coś całkiem innego.

Subskrybuje zawartość