Testudo horsfieldii

Wersja do wydruku

Mój żółw Cezar

Midnight, czw., 19/08/2010

Witam! Oto Cezar (Cezik)
Cezar ma około 20lat jest żółwiem bardzo ciekawskim,dynamicznym i żarłocznym.
Cezar jest żółwiem z odzysku mam go całkiem od niedawna.Poprzednia właścicielka z przyczyn osobistych nie

Witam wszystkich mniej lub bardziej zainteresowanych ;) Miałem prowadzić bloga regularnie, ale wyszło jak zawsze...wakacje rozleniwiają.Jesień się zbliża, i w związku z tym postanowiłem zrobić jesienne gody. W wypadku zółwi stepowych jest to praktyka dosyć często stosowana. Nawet jeżeli jaj nie będzie w tym sezonie, samica przetrzyma nasienie i złoży zapłodnione jaja po zimowaniu, na wiosnę przyszłego roku. No przynajmniej tak to powinno wyglądać. Jednak co żólwiowi siedzi w głowie...to już wie tylko on sam.Mam nadzieję jednak, że coś w tym roku jeszcze będzie  - żółwich jaj nigdy mało !

Marzeniem wielu hodowców żółwi jest rozmnożenie swoich podopiecznych. Jest to niezwykle trudne, ale jak najbardziej osiągalne i przede wszystkim - ogromnie satysfakcjonujące. Kiedy już osiągniemy swój cel i uzyskamy żółwi przychówek należy się nim jak najlepiej zaopiekować. Hodowla małych żółwi stepowych, wyklutych w niewoli, czy też sprowadzonych z odłowu wydaje się być dosyć problematyczna i nieco różni się od opieki nad osobnikami podrośniętymi.


Dziś udało mi się zwymiarować mojego gada. Nie było to łatwe i dlatego wyniki mogą nie być w 100% dokładne, ale mniej więcej się udało. Wymiary te są następujące:

  • wysokość: 6,5 cm
  • długość: 14,7 cm
  • szerokość: 12,7 cm

Hodowca

siwytd (Tomek, lat 31, Gdynia)

O Stefanie

Od niedawna wiadomo, że Stefan jest dziewczynką, ale to nie wpłynie na zmianę imienia :) Mam go od 9 sierpnia 2007 i jest to mój pierwszy gad w domu (zawsze miałem psa). Stefek jest żółwiem stepowym. Jego wieku nie potrafię określić (plastron ma długość około 6,5 cm), gdyż kupiłem go "używanego" od pani, która trzymała go przez około 2 lata na podłodze. Stwierdziłem że u mnie będzie miał lepiej i sprawiłem mu terra.

Zwyczaje i upodobania


Kwestia zapotrzebowania żółwi na wodę jest przedmiotem wielu nieporozumień. Pewne poglądy występujące w obiegu można wręcz uznać za swoisty i szkodliwy mit. Uważa się na ogół że żółwie lądowe (w szczególności żółwie z basenu Morza Śródziemnego) pobierają wodę wyłącznie z pokarmem i nie potrzebują jej osobnego źródła. Zdarzają się twierdzenia jakoby tylko chore żółwie dobrowolnie piły wodę. Tymczasem obserwacje tych gadów w ich naturalnym środowisku wskazują coś całkiem innego.

Subskrybuje zawartość